min kulture header potpora 2015SPfacetwityouvim

logo-banner

reklama banner_top_header_em.png

 

NAJNOVIJE

 • Vijesti
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

U Širokom Polju održana kulturna manifestacija "Zlatne jeseni"

 • OBJAVIO:  Šokački Portal (Kontakt email: redakcija@sokacki-portal.com)
 • DATUM OBJAVE:
 • Nedjelja, 23 Rujan 2012 23:09

Zlatne jeseni - kulturna manifestacija u organizaciji Konjogojske udruge Široko Polje održana je jučer u tom prigradskom naselju kada je selom prošlo 25 kićenih svatovskih zaprega i čak 50 jahača! Na čelu povorke u četveropregu, ugodno su se smjestili župan osječko-baranjski dr. Vladimir Šišljagić i đakovački gradonačelnik Zoran Vinković.

Lorenc Klaić, tajnik Konjogojske udruge Široko Polje otkrio nam je što se krije iza zlatnih jeseni.

- Ovo je četvrta po redu manifestacija koja se održava u Širokom Polju, gdje sudjeluje 25 zaprega i 50 jahača. Kako se manifestacija odvija u jesen, dali smo joj ime Zlatne jeseni. Naša Udruga ove godine slavi i 75 godina od osnutka. No, valja napomenuti kako je 1937. godine, prema podacima iz zagrebačkog arhiva, u Širokom Polju osnovana udruga s punim legitimitetom, što su tada napravili naši stari. Ona je djelovala do Drugog svjetskog rata, kada je došlo do raskola i udruga više nije djelovala, ali su konji ostali. Kasnije su se naši konjogojci ujedinili s Gorjancima, iz koje je kasnije proizašla Udruga Đakovština. Danas u selu imamo 50-ak konja, a udruga broji 60 članova, i to ne samo iz našeg sela, kazao je Klaić. Župan Šišljagić, pak, izrazio je ponovno zadovoljstvo vraćanjem pravne osobnosti đakovačkoj Ergeli, te kazao kako je konj brand Slavonije i Baranje.

- Konj kao brend Šokadije, Slavonije i Baranje ovdje u Širokom Polju označava dugotrajnu tradiciju uzgoja gdje se ljubav prema ovim životinjama održala sve do današnjih dana. Prekrasno je vidjeti ove svatovske zaprege i ljude koji su uz entuzijazam organizirali čak i hipodrom u Širokom Polju, uz pomoć Grada Đakova i gradonačelnika Zorana Vinkovića. Ovdašnja konjogojska udruga poznata je po tome što sudjeluje praktično na svim ovakvim i sličnim manifestacijama, kako u našoj županiji, tako i diljem Hrvatske, kazao je župan Šišljagić.

Nakon povorke kroz selo, odabrane su najljepše zaprege i najljepši jahači, a potom je krenulo takmičenje praćeno budnim oko sudaca. Tako su se vozile zaprege kroz čunjeve, a u istoj disciplini natjecali su se i pojedinačno jahači. Bio je to praznik za uho i oko kojeg su popratili brojni zaljubljenici u ove plemenite životinje.

Tekst i foto: G.S.

Tražilica

NAJGLEDANIJE vijesti

IZDVOJENO IZ ARHIVE


ISSN broj elektroničke publikacije: 1848-8072 Izrada i održavanje: ETNO MEDIA 2012-2015 Sva prava pridržana!